15-12-2016 KÖPEKLER

Yaralı köpeği İngiliz çift sahiplendi

Muğla’nın Dalaman İlçesi’nde bir maganda tarafından av tüfeğiyle vurulan ve ön iki ayağında kırık ile sol gözünde görme kaybı oluşan golden retriever cinsi ‘Marlin’ isimli köpeğin tedavi masraflarını, Dalaman’da yaşayan İngiliz çift üstlendi.

Yaralı köpeği İngiliz çift sahiplendi

HAYVAN Dostları Derneği (HAYDOS) sorumlusu Türkan Dağdelen, Dalaman Havalimanı yakınlarında, 4 gün önce ön iki ayağı havada, iki arka ayağı yürüyen golden retriever cinsi köpeği gördü. Köpeğin yanına giden Dağdelen, hayvanın yaralı olduğunu gördü. Bunun üzerine ‘Marlin’ adını verdiği köpeği İzmir’in Karşıyaka İlçesi’nde veterinere götürdü. Veteriner hekim Onur Özgün Derincegöz, tüfekle açılan ateş sonucu köpeğin iki ayağına isabet eden saçmalar nedeniyle kırıklar meydana geldiğini, gözünde ise görme kaybı oluştuğuni tespit etti. Dalaman’da 2 yıldan bu yana yaşayan İngiliz Tracey Baker ve Deam Baker çifti, Marlin’in durumunu öğrenince ona koruyucu aile olup sahiplendi ve ameliyat masraflarını üstlendi. Almanya’dan 10 yıl önce Dalaman’a gelip yerleştiğini anlatan Türkan Dağdelen, şunları söyledi:
 

ÜÇ AY YAŞAM MÜCADELESİ VERMİŞ
“Dalaman’daki özel bakım evimde 800’e yakın hayvan ve iki eşeğim var. Barınak kelimesini kullanmıyorum. Toplumda barınak kelimesi başka algılanıyor. Kimse bize destek olmuyor. Kendi yağımızla kavrulmaya çalışıyoruz. Bana eşekleri kesip hayvanlara yedirmemi söyleyenler bile oldu. Marlin’i havalanı yakınlarında kötü halde buldum. Bu köpek insan mağduru, ‘maganda’ kurbanı. Merdivenlerden düşüp de ayağını kırmadı. Kasıtlı olarak önden tüfekle ateş edilmiş. Vücudu saçma dolu. Ön iki ayağı kırık, sol gözü kör. Bu haliyle üç ay sokakta yaşam mücadelesi vermiş. Bunun gibi onlarcası bize geliyor.”


“Sivil toplum örgütü olarak vatandaştan beklentimiz var. Her şeyin başında ‘eğitim şart’ diyorum. İnsanın içinde biraz merhamet olacak. Bu köpek üretilmiş ve para ile satın alınmış, cins bir köpek. Bir zamanlar onun da sahibi vardı. Bunu parayla almış, hevesi geçince de sokağa atmış. Ülkemizde değiştirilecek çok şey var. Bir aracın çarptığı hayvanın sağlık giderlerini, çarpan sürücünün kaskosu karşılamalı. Sürücü çarpıp kaçıyor, bir veterinere bile götürmüyor. Sürücülere sesleniyorum; Allahrızası için elini vicdanına koy, bu hayvanlar için de frene bas. İngiliz çift Marlin’in tüm masraflarını üstlendi. Aynı durumda olan 4 köpek ile 5 kediyi de sahiplendiler. Keşke herkes bu karı koca gibi olsa.”Veteriner hekim Onur Özgün Derincegöz de, “Bu hayvanın bugüne kadar bu şekilde yaşaması bile mucize. Bunlar bizim dostumuz hedef tahtası değil.”


Kaynak: PetGazete

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER KÖPEKLER HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden