08-12-2016 YAŞAM

Turşu hayvan sağlığını nasıl etkiler?

Otobur hayvanlara kış aylarında ‘silaj’ ile besleme yapılır. Peki bizim yediğimiz turşular kedi ve köpeklerin sağlığına nasıl etki ediyor?

Turşu hayvan sağlığını nasıl etkiler?

insan sağlığı için turşulardan küçük miktarlarda tüketmek, bağırsaklardaki yararlı bakterileri çoğaltmak için en kolay yoldur. Sindirime yardımcı olan bu bakteriler, bağışıklık sisteminin gelişmesine de yardımcı olmakta, B ve K Vitaminleri sentezinde de önemli rol üstlenmektedir.

 

Peki Hayvanların Sağlıklı Beslenmesinde Turşu Nerede Durmaktadır?

Bu soru hayvanın türüne göre değişkenlik gösterir. ‘Hayvan Turşusu’ olarak da bilinen ‘silaj’, sığır, koyun ve keçi gibi geviş getiren memeli hayvanların yem ihtiyacını karşılayan ve silolarda saklanan yüksek nem içeren fermente edilmiş yemlerdir. Suca zengin yemlerin oksijensiz ortamda bırakılarak süt asiti bakterilerinin etkisi ile fermantasyona uğratılması sonucu elde edilen yemdir ve kısaca yeşil yemlerin turşulaştırılmasıdır.

Eylül döneminde meşe yapraklarından yapılan turşular, kış döneminde hayvanların beslenmesinde kullanılabilir. Bidonlara doldurulan yaprak turşuları, yaklaşık 4 ay sonra sırayla çıkarılarak hayvanlara kurutulmuş yaprak ve yemlerin yanında verilebilir.

 

Turşunun Evcil Hayvanların Sağlığına Etkisi Nedir?

Kedi-köpek gibi etobur olan memeli hayvanların beslenmesinde yoğun tuz ve buna bağlı toksik maddeler içerdiğinden turşu kesinlikle tavsiye edilmez. Fakat buna rağmen nasıl olur da insanların yediği turşu kedi ve köpeklerin sağlığına olumlu etki eder? İşte burada HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) ile işbirliğine de giderek sahipsiz-yaralı hayvanların tedavisini üstlenen Berrak Turşuları’nın hayvan dostu bir işletme olduğunu hatırlatmakta fayda var.


Kaynak: Milliyet

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER YAŞAM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden