02-12-2016 SAĞLIK

Tatilcilerin evcil hayvanlarını havalimanına terk ettikleri iddiası

Ortaca ve Dalaman´da tatilcilerin yanlarında getirdikleri evcil hayvanları, havalimanı ve otobüs terminallerine terk ettikleri iddia edildi.

Tatilcilerin evcil hayvanlarını havalimanına terk ettikleri iddiası

Hayvan Dostları Derneği Başkanı Türkan Dağdelen, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Muğla´nın turizm merkezlerinde tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin yanlarında getirdikleri evcil hayvanları, Dalaman Havalimanı ve otobüs terminallerine terk ettiklerini söyledi.

 

Özellikle yaz sezonu sonrasında havalimanı ve otobüs terminallerinden günde en az 10 hayvanın terk edildiği yönünde ihbar aldıklarını anlatan Dağdelen, "Çilesi hiç bitmeyen sokak hayvanlarını terk edildiği yerlerden biride Dalaman Havalimanı otoparkı. Tatilciler, 'nasıl olsa bakılır, kalabalık bir yer' zihniyetiyle yaz aylarında buraya getirdikleri evcil hayvanlarını, havalimanı otoparkına terk ediyorlar. Terk edenler arasında, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra, yabancı rehberler de yer alıyor" diye konuştu.

 

Havalimanı güvenlik görevlileri ve bazı duyarlı yolcuların kendilerini aradıklarını aktaran Dağdelen; "Terk edilen hyavanları bakımevine getiriyorlar yada biz gidip alıyoruz. Özellikle sezon sonu havalimanı ve otobüs terminallerinden çok sayıda ihbar alıyoruz. Havalimanı otoparkından günde 3 hayvan aldığımız zamanlar oluyor" dedi.

 

Terk edilen hayvanların evcil olduğu için sokakta yemek bulamadığını belirten HAYDOS Başkanı Dağdelen, şunları söyledi: "Dolayısıyla çoğunluğu ya açlıktan ölüyor ya da başka hayvanlarla yemek kavgası yaparken ölümcül yaralar alıyor. Biz hepsini toplamaya çalışıyoruz. Ancak ulaşamadığımız hayvanlar da oluyor. İnsanlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz."


Kaynak: http://guneyege.net/v1/2016/12/02/20795/

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden