02-05-2016 KUŞLAR

Ormanlarımız Kuş Yuvaları İle Renkleniyor

Orman Zararlılarıyla Mücadele İçin 2014 Yılında 68 Bin Suni Kuş Yuvası Ormanlara Asıldı…

Ormanlarımız Kuş Yuvaları İle Renkleniyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ormanlara zarar veren böceklere karşı biyolojik mücadelesini sürdürüyor. Bu kapsamda orman zararlılarıyla mücadele eden avcı kuşlara tam destek veren Bakanlık, 2014 yılında 68 binden fazla suni kuş yuvasını ormanlara astı.

Böcekler Bütün Bir Ormanı Tahrip Edecek Güce Sahip

Ülkemizde böcek, mantar ve diğer canlıların meydana getirdiği zararlar içerisinde, böcek zararları önemli bir yer tutuyor.   Böcekler, hayvanlar âleminde sayı bakımından en büyük grubu oluşturuyor. Ayrıca böceklerin üreme enerjileri çok yüksek olduğundan uygun iklim şartlarında kısa zamanda çoğalarak bütün bir ormanı tahrip edebilecek bir güce sahip bulunuyor.

2003’ten Bu Tarafa 600 Binden Fazla Suni Kuş Yuvası Asıldı

Teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ormanlarımızda zararlı böceklere karşı biyolojik mücadele tekniklerini uyguluyor. Bu tekniklerden birisini de zararlı böcekleri yiyerek tüketen avcı böceklerini desteklemek oluşturuyor. Yürütülen bu çalışmalar çerçevesinde 2003 yılından 2014 sonuna kadar 600 binden fazla kuş yuvasını ormanlara asan OGM, bunun 68 bin 310 adedini 2014 yılında astı.

Ormanlara Zarar Veren Böceklerle Etkin Mücadele

Her yıl biyolojik mücadele çalışmaları çerçevesinde ortalama 50 bin kuş yuvasını ormanlara asan Orman Genel Müdürlüğü, 2015 programı doğrultusunda ise 56 bin 600 adet kuş yuvasını ormanlara asmayı hedefliyor.

Kuşlar Kendi Ağırlığının Birkaç Misli Böcek Tüketiyor

Günde kendi ağırlığının birkaç misli kadar böcek tüketen kuşlar, orman zararlılarıyla mücadelede büyük önem arz ediyor. Özellikle salgın durumuna geçen böceklerin önlenmesi hususunda bu kuşların rolü büyük oluyor. Misal olarak, kuş yuvaları asılan 28 hektarlık bir meşcerede ağaç başına 50 zararlı tırtıl bulunurken, civardaki yuva asılmayan alanlarda ise her ağaca ortalama 5 bin tırtıl düştüğü gözleniyor.

Böcekçil Kuşların Düşmanları ile de Mücadele Ediliyor

Böcek popülasyonlarını dengelemek için böceklere karşı böcekçil kuşların korunmasını sağlamaya yönelik suni kuş yuvası asılmasının yanında başka tedbirlerin de alındığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise şöyle devam etti:

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak biyolojik mücadele kapsamında böcekçil kuşlara destek için bu kuşları kışın kötü havalarda yemliyoruz. Ayrıca faydalı kuşların düşmanları ile mücadele ediyor, açıkta üreyen kuşların yuva yapabilmelerini kolaylaştırmak üzere, ormandaki “Kuş Koruma Ağaçları” hüviyetindeki fazla dallı ağaçları özellikle tensil sahalarında hektara 3 ağaç olacak şekilde bırakıyoruz.”

Böcekler Orman Yangınlarından 5 Kat Daha Fazla Zarar Veriyor

Böceklerin ormanlara verdiği zararın, orman yangınlarının verdiği zarardan en az 5 kat daha fazla olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Böceklerin verdiği zararın bu denli büyük olmasından dolayı orman zararlılarına karşı biyolojik mücadele hususunda yoğunlaşılıyor. Hayatımızın can damarlarından biri olan ormanlarımızı korumak için ne gerekiyorsa yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER KUŞLAR HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden