02-05-2016 AKVARYUM

Oltaya Takılan Balık Herkesin İlgisini Çekti

Bursa’nın Karacabey ilçesinde amatör balıkçının oltasına takılan bir balık türü ilgi odağı oldu.

Oltaya Takılan Balık Herkesin İlgisini Çekti

Kuzey Amerika türlerinden olduğu sanılan ve akvaryumlarda beslenen ‘chiclid’ türleriyle uzaktan akraba olduğu bilinen renkli balık, görenleri hayrete düşürüyor.

İlçe sınırları içindeki Karadere’de avlandığı sırada oltasına takılan balığı gördüğünde ilk başta zararlı olabileceğini düşünen Bahadır Karakılıç, balığı kovaya koyarak muhafaza altına aldı. Karacabey’de son yıllarda farklı cins balıkların ağlara ve oltalara takıldığını anlatan doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, amatör balıkçının yakaladığı renkli balığı incelemesi sonrasında İngilizce ismi ‘Pumpkinseed’ olduğunu tespit ettiği balığı, Karacabey Belediyesi’ne bağlı Çamlık Sosyal Dinlenme Tesisleri'ndeki bir akvaryuma bıraktığını söyledi.

Balığın dereye nasıl geldiği konusunda çeşitli ihtimaller bulunduğuna işaret eden Tüydeş, işgalci tür olduğu sanılan ve ilçe sularında sonradan yer alan renkli balığın, son yıllarda artan çeltik ekimleriyle birlikte ortaya çıkmasının bir çiftçi tarafından salınmış olabileceği şüphesini doğurduğunu anlattı. Çeltik tarlalarındaki ekili ürünlerde çıkan parazitleri yok etmek amacıyla bu balığın sulara üremesi için salınmış olabileceğini belirten Alper Tüydeş, balığın bilinçsizce doğaya salınmış olabileceğini de hatırlattı.
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER AKVARYUM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden