09-11-2016 SAĞLIK

Minik dostlarımızı birkaç küçük uygulama ile soğuktan koruyun

Havalar artık iyiden iyiye soğudu ve kış kendini hissettirmeye başladı. Yavaş yavaş tişörtlerin yerini montlar kazaklar alırken ''acaba minik dostlarımızı birkaç küçük uygulama ile soğuktan koruyabilir miyiz ? '' sorusuna cevap verelim istedik.

Minik dostlarımızı birkaç küçük uygulama ile soğuktan koruyun

Bazıları kışı kartopu kayak ve kış sporları gibi eğlence olarak görse de, bir çoğu için soğuk don ve acıdır. Köpekler içinde öyle değil midir ? Husky,  Bernese,  Saind Bernardlar için kar ve soğuk onların mutluluğunu anımsatırken, Dalmaçyalı ve Labrador gibi kısa tüylü ve sıcak iklim ırklarında felaketi gibidir. Kışın sert geçen havalarda üst solunum yolları idrar yolları ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının sebebini soğuğa bağlamak mümkündür.

 


Bahçede beslenen köpekler için kulübe olmasa olmazlardandır. Soğuğu içine geçirmeyen yerden hafifçe yüksek bir kulübe onlar için alınacak ilk tedbirlerdendir. Kulübeyi esintinin en az olduğu yere yerleştirmek ilk akla gelen olsa da kulübenin kapısının güney-doğu yönüne bakması kulübe zeminine battaniye yada kumaş parçaları sermek oldukça faydalıdır.  Kumaş parçalarının zamanla yağışlı havalarda ıslanacağı unutulmamalı sık sık değiştirilip kuru ve temiz olanı serilmelidir. Tipi ya da çok kar yağışında köpek kulübesine mutlaka bir kapı ya da paravan yapılmalıdır. İçme suyunun donması yada soğuk suyun mide ve sindirim sistemine vereceği zarar düşünülmeli sık sık ılık su verilmelidir. Köpekler soğukta yaşam için gerekli enerjiye daha fazla ihtiyaç duyarlar ve enerjiyi gıdalardan sağlarlar. Bu sebeple mama seçimi yaparken yüksek enerji ve proteinli mamalar tercih edilmeli ve sık besleme yapılmalıdır. Hava sıcaklığının -8 in altına düşmesi durumunda köpek ve kediler eve alınması gerekir. Donma vakaları köpeklerde -10 derecenin altına düştüğü durumlarda gözlenmektedir. Kar deriyi kurutur ve minik soğuk etkileşimleri deriye zarar verir. Bunun önüne geçmek için pati kremleri mevcuttur ve köpeklerin taban yastığı dediğimiz bölgelere koruyucu kremler uygulanmalıdır.

 


Evde beslenenlerde de durum çok farklı değildir. Yaygınca bir kanı olan '' köpekler üşümez '' her zaman geçerli olmayan bir kuraldır. Karın altı bölgeleri tüyden fakir ve çıplaktır. Bu bölgenin betonla uzun süre teması onların hasta olmasına sebep olabilir. Güzel şık ve konforlu bir köpek yatağı onları soğuktan koruyabilir. Yıkama sıklığınızı uzatmanız en önemli tedbirlerden birisidir. Ne kadar kurutulsa da derinin nemli kalması olası bir durumdur. Kış yürüyüşleri çok sert havalarda kısa kesilmelidir. Direkt soğuk havanın tenefüsü üst solunum yollarını etkilemektedir. Tüy dökülmesine karşı ilk akla gelen tıraş olan ırklarda tüy kesimi olsa da bu durum ertelenmelidir. Köpekleri soğuktan koruyan yegane montları tüyleridir. Evde beslenenlerde kışın hareket azalmaktadır. Bu sebeple mama miktarını kışın çok arttırılmaması gerekir yaza başlarken obeziteye yatkın bir köpeğinizin olması istenmeyen bir durumdur. Devamlı kazak yada tişört giydirmekten kaçının sürekli giydirilen kıyafet onları doğal korunmadan uzaklaştıracağından daha kolay hasta olmalarına sebep olacaktır. 


İşte bu küçücük hatırlatmalarla köpeğinizi soğuktan korumak mümkündür.  Sokakta yaşayan ve korumasız kalan onlarca köpeğin varlığı unutmamak gerekir. Siz de bir iyilik meleği olmak istiyorsanız, ekmek kırıntılarını kuşlara ve kedi ve köpekler için de ; sokağınızda bir köşeye onların kolay ulaşacağı mamalar koyun. Çünkü onlarsız bir hayat inanın hepimize sevimsiz gelecektir.

 


Kaynak: Veteriner Hekim Bülent Dölen

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden