16-03-2017 KÖPEKLER

Kuyu karantinaya alındı iddiası

İstanbul’da sondaj kuyusundan kurtarılan Kuyu’nun hastalanarak karantinaya alındığı iddiası ortalığı karıştırdı. Fatih’teki Hayvan Hastanesi’ne götürülen köpeği görmeye gidenler içeriye alınmadı

Kuyu karantinaya alındı iddiası

İstanbul Beykoz’da düştüğü sondaj kuyusundan 10 gün sonra kurtarılan ve Beykoz İtfaiyesi’ne verilen Kuyu köpeğin hastalandığı, İBB’nin Fatih’te bulunan Hayvan Hastanesi’nde karantinaya alındığı iddia edildi. Kuyu köpeği görmek için önceki gün hastaneye gelen hayvan hakları savunucusu Barış Şengün içeriye alınmadığını söyledi. Akşam saatlerinde ise kurtarma çalışmalarında yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden Prof. Dr. Orhan Kural’da hayvan hastanesine geldi. Hastanede yetkili biriyle görüşmek isteyen Şengün ve Prof. Dr. Kural, Kuyu’nun hayatından endişe ettiklerini belirtti.
Hastanese  önünde açıklama yapan Şengün, “Kuyu’nun akıbetinden şüphelenerek görmeye geldim. Hiçbir şekilde göstermediler. Karantinada olduğunu söylediler. Mikrop kapma ihtimali olduğunu söyleyip, göstermediler. Video veya fotoğraf çekmemize gerek yok, camdan görelim dememe rağmen göstermediler” dedi.

Canlı yayın yaptılar

Şengün gün içerisinde kendisine karantinada olduğu için gösterilmeyen Kuyu ile belediyenin veteriner hekiminin sosyal medyadan canlı yayın yaptığına değinerek; “Sosyal medyada yayılan haber üzerine kendilerini bir canlı yayın yapma mecburiyetinde buldular. Canlı yayın yaparken belediyenin veteriner hekimi Kuyu’yu öpüyordu. Madem ki enfektif bir durum var, veteriner ile bizdeki virüs farklı mı? Bu çelişkidir” diye konuştu.

‘Akıbetinden şüpheliyiz’

Prof. Dr Orhan Kural ise, “Bütün Türkiye bilmek istiyor, Kuyu’ya ne oldu? Acaba Kuyu bir dönem kullanıldı da arkadan hastalığa mı bırakıldı? Bunların hepsini soruyoruz. Tuhaf açıklamalar var. Köpeğin burada olduğu söyleniyor. Kuyu, Türkiye’nin zor günlerinde ümit olmuştu. Bütün ülke Kuyu etrafında birleşmişti. Dünya ondan bahsetti. Belki de Guinnes’e girecek bir çalışma yapıldı. Yüzlerce insan bir araya geldi. Şu anda Kuyu’nun akıbetinden büyük şüphemiz var. Birbirini tutmayan ifadeler oluyor” dedi. 

‘Sağlığı açısından ziyaret yasağı’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Basın Danışmanlığı ortaya atılan iddialar üzerine Kuyu’nun durumuyla ilgili açıklama yaptı. Kuyu’ya, kusma, ishal, yüksek ateş, iştahsızlık bulguları müteakibinde yapılan tetkikte “Parvoviral Enterit” teşhisi konularak tedaviye başlandı. Açıklamada şöyle denildi:

“Kuyu köpeğin tedavi süreci devam etmekte olup, ikincil enfeksiyon riski ve aşı periyodunun tamamlanması için müşahade altında tutulmaktadır. Kuyu’nun sağlığı açısından ziyaret yapılamamaktadır. Kuyu’dan insanlara bir bulaşıcı hastalık gözlenmemiştir.”

Kurtarma koluna ABD’den ödül

Kuyu için yapılan kurtarma çalışmaları sırasında geliştirdikleri ‘kurtarma koluyla’ gündeme gelen Bahçeşehir Anadolu Lisesi robotik takımı ABD’den ödül aldı.

San Diego eyaletinde düzenlenen FIRST Robotics Competition’da ‘Engineering Inspiration’ ödülünü alan ekip önceki gün Türkiye’ye döndü. Los Angeles’tan İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen kafileyi Bahçeşehir Koleji öğretmenleri, öğrencileri ve aileleri çiçeklerle karşıladı. 13 kişiden oluşan Adroit Androids 6025 isimli takımın üyeleri Nisan ayında Houstan’da dünya şampiyonasına katılma hakkı kazandı.


Kaynak: Milliyet

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER KÖPEKLER HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden