07-12-2016 KUŞLAR

Kuş cenneti akkaya barajı kuruyor: 220 kuş türü risk altında!

Türkiye’nin kuş cenneti olarak bilinen Akkaya Barajı, kirlilikten ve mevsimsel yağışlarının olmayışından dolayı kurumaya başladı. Barajdaki 220 kuş türü risk altında.

Kuş cenneti akkaya barajı kuruyor: 220 kuş türü risk altında!

Her yıl yüzlerce kuş türünün göç ettiği Akkaya Barajı'ndaki suların çekilmesinin, göçmen kuşlar için tehlike oluşturacağını söyleyen Niğde Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Karataş, "Daha 15 gün önce gördüğümüz dağ bülbülü ile barajda bugüne kadar gözlemlenen kuş türü sayısı 220 oldu. Türkiye’yi bir yıl gezen bir kuş gözlemcisinin yaklaşık 400 kuş görebildiğini gözönünde bulundurduğumuzda, bu çok ciddi bir rakam. Türkiye listemiz şu anda 483 kuş türü içeriyor ama unların 80 kadarı 1800'lü yıllardan sonra görülmemiş. Yani soyları tükenmiş" dedi. 

 

BARAJ KURURSA KUŞLAR GELMEYECEK

Konuyla ilgili önlem alınması gerektiğini vurgulayan Prof Dr. Karataş, "Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan Ereğli sazlıkları Bor’a çok yakın bir kısımlara kadar geliyormuş. Bunu literatürden çok net olarak görebiliyoruz. Şuanda Ereğli sazlıkları ancak Karaman yolu üzerinde mevsimlik geçici göller halinde karşımıza çıkıyor. Ya da Karapınar’da Hotamış sazlıkları karşımıza çıkıyor. Bazı türler, mesela ak kuyruklu kız kuşu gibi Türkiye’de çok nadir üreme alanlarından birisiydi Hotamış sazlıları. Şu anda Hotamış sazlıklarında kuşu bırakın hiçbir canlı türü kalmadı. Büyük bir kısmı sağa sola gitti veya Akkaya barajı gibi çok kirli olmasına rağmen su bulunan yerlere gittiler. Akkaya barajı da kuruduğu taktirde aynı şeyler olacaktır. Niğde’den en azından Akkaya barajında  bu 220 kuş türünün büyük bir çoğunluğunu göremeyeceğimiz anlamına geliyor" diye konuştu.

 

YER ALTI SULARI BARAJI BESLEMEYE DEVAM EDİYOR

Prof. Dr. Karataş, "Toprakta çıkan pınar suları ve kampüs tarafından gelen yer altı suları aynı şekilde bu barajı beslemeyi sürdürüyor. Ama yağışlar dışında barajı besleyen ne yazık ki besleyen kaynaklar kalmadı. Akkaya çok eski zamanlardan beri bilinen derelerin beslediği bir alan. Evliya Çelebi'nin 1600’lü yıllarda yazdığı meşhur Seyahatnamesi'nde tabakhane deresinden, buradaki balıklardan bahsediliyor. Yine ünlü Zoolog Fethi Akşaray’ın buradan 1950’li yıllarda bulduğu bilim dünyasında hiç bilinmeyen balık türlerine rastlıyoruz. Yani en azından 1600’lü yıllarda ve 1950’li yıllarda dahi burada sağlıklı akan dereler olduğunu görüyoruz. Şahsen yaptığım incelemelerde endemik balıklar, dünyada hiçbir yerde bulunmayan bazı nadir balıklarında bulunduğu bir dere vardı daha sonra kanalizasyon sistemi düzenlenirken o dere büyük ölçüde kurutuldu" ifadelerini kullandı.


Kaynak: İHA

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER KUŞLAR HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden