13-01-2015 SAĞLIK

Köpeklerde Pati Yaralanması

Köpeklerin yaralanmaya en müsait yerleri patileridir. Bu yüzden köpeğinizin patisini sık sık kontrol etmeli ve en ufak yaralanmada veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Köpeklerde Pati Yaralanması

Köpeklerde Pati Yaralanması

Köpeklerin yaralanmaya en müsait yerleri patileridir. Bu yüzden köpeğinizin patisini sık sık kontrol etmeli ve en ufak yaralanmada veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Köpeğinizin patisinin yaralandığını anlamanız bazen sandığınız kadar kolay olmayabilir. Evet kanama, topallama, yaralı ayağı yere basamama, kuruma, bölgeyi yalama ya da çiğneme gibi belirtiler belirgindir ama bazen köpekler canları ne kadar acısa da durumu belli etmemeye çalışırlar. O yüzden özellikle dışarıda yaptığınız yürüyüşler sonrasında minik dostunuzun patilerini temizlemeli ve yabancı cisim var mı yok mu diye kontrol etmelisiniz. Eğer patisinde herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız veteriner hekiminize gitmek için zaman kaybetmeyin.

Ayak tabanları fazla sayıda kan damarı içerir. Bu nedenle yüzeysel kesikler sonucunda dahi ciddi miktarlarda kanama meydana gelir. Bu durumda hayvan sahipleri genellikle, haklı olurak, oldukça tedirgin olurlar. Ama dediğim gibi köpeğinizin minik patilerinde herhangi bir sorun görürseniz vakit kaybetmeyen veteriner kliniğine uğramalı ve köpeğinizi güvenli ellere bırakmalısınız. Pati yaralanmaları sadece yabancı cisim batmasından kaynaklanamz. Pati yanıkları, su toplaması, kuruma, çatlama da patilerde görülen sorunlar arasında yer alır. Köpeklerin patileri, koşarken kolay dönüş yapabilmeleri veya hızla koşarken hemen durabilmeleri için doğal olarak pürüzlü bir yapıya sahiptir. Ellerimiz gibi onların da sürekli kullandıkları patilerinde kuruma ve çatlama söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda deri dökülmeleri görebilirsiniz. Veteriner hekiminizin önereceği nemlendirici kremleri mutlaka kullanmalısınız. Ayrıca önemli bir noktaya da değinmek istiyorum. Köpekler bazen hiçbir neden olmadan da patilerini yalayabilirler. Gün geçtikçe daha çok rastladığımız sorunlardan birisidir bu aslında. Köpekler sürekli olarak bölgeyi yaladığı için, bölgedeki tüyler dökülür, bölgede yaralar oluşur. Bu özellikler Dobermann, Pincher, Alman Çoban Köpeği, Labrador, Retriever, Golden Retriever, Danua ve Boxer gibi büyük ırk köpeklerde ortaya çıkmaktadır. Hiçbir neden olmadan patilerini yalayan köpeklerde psikolojik bir sorun söz konusudur. Sıkılma, stres ve ayrılık kaygısı gibi sorunlar pati yalamanın nedenleri arasında yer alır. Buna engel olabilmek adına, yakalıklar takmak, köpeğinizin derisine zarar vermeyecek kötü tatlı spreyler sıkmak faydalı olacaktır.

Pati Yanıklarının Belirtileri

  1. Koyu renk tabanlar (pek fazla fark edilmez)
  2. Patinin bir bölümünün kaybı
  3. Kırmızılık ya da su kabarcıkları
  4. Köpeklerin patilerini yalaması veya ısırması
  5. Topallamak
  6. Yürümek istememek

Kaynak: kopekmamasi.org

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden