02-05-2016 EĞİTİM

Köpeklerde Eğitim

Şüphesiz her veteriner hekim meslek hayatı boyunca doğru eğitilmemiş köpeklerle karşılaşmıştır. Oysaki, insanlar gibi köpekler de eğitim alabilir ve becerilerini geliştirebilir. Unutmayın ki, köpeklere davranışlarını kontrol edebilmeleri için yardım ettiğiniz de sizin sadık dostunuz olmamaları için hiçbir neden kalmayacaktır.

Köpeklerde Eğitim

Köpeklerde öğrenme söz konusu olduğunda genellikle üç temel kavramdan söz ederiz; gözlemleyerek öğrenme, klasik koşullanma, edimsel koşullanma.

1-Gözlemleyerek Öğrenme:

Bu öğrenme şekline taklit ederek öğrenme veya sosyal öğrenme adı da verilir. Bu öğrenme; herhangi bir neden için gönüllü bir harekettir. Köpek bu davranışını iradesi ile sergiler, irade dışı gelişmez. Köpekler başka bir köpeği, insanı veya başka bir hayvanı izleyip taklit ederek öğrenebilir. Evde yaşayan köpeklerin birçoğu kapalı kapıları açabilmektedir. Bu durum tümüyle sahibini gözlemleyerek öğrenilmiş bir davranıştır. Havlayarak isteklerine ulaşan bir köpeği izleyip taklit eden bir başka köpekte isteklerine ulaşmak için havlamaya başlar. Böylece gözlemleyerek bir şeyi öğrenmiş olur.

2-Klasik Koşullanma :

Bir uyarıya yanıt olarak gelişen reflekssel tepkinin, aynı uyarıcıya eş zamanlı (yada hemen evvel) ikinci, nötr bir uyarıcı ekleyerek yeniden oluşmasını sağlamak ve nihayetinde ilk uyarıcıya gerek kalmadan sadece ikinci nötr uyarıcıya maruz bırakılarak aynı tepkinin oluşturulması. Bu tepki gayri iradidir. Bu tip öğrenmede dört etken vardır.

1.Koşulsuz Uyarıcı

2.Koşulsuz Tepki

3.Koşullu Uyarıcı

4.Koşullu Tepki

Rus Fizyolog ve araştırmacı Ivan Pavlov bunu, yemek-salya, zil sesi-salya olarak deneyimlemiştir. Klasik koşullanma ile oluşan salya gibi organsal yanıt irade dışıdır. Köpek bunu kontrol edemez. Klasik koşullanmada farklı iki uyaran ve bir yanıt vardır. Köpeklerin yaşamlarında her gün, her zaman klasik koşullanma meydana gelebilir. Örneğin; tuvalet eğitimi de bir klasik koşullanmadır. Sidik kesesi dolu bir köpek, dışarıda bu dürtü ile hareket eder. Sokakta yerleri koklamaya başlar. Koşulsuz uyaran; burada idrar kesesinin doluluğudur. İdrarın yapılması ise koşulsuz tepkidir. Çiş yapar yapmaz veya yapmadan hemen önce “çiş” denilerek koşullu uyarana maruz bırakılırsa bir süre sonra köpek idrar yapma ihtiyacında olmasa bile “çiş” komutuyla idrar yapar.
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden