02-05-2016 EVCİL KÜTÜPHANE

Köpek Ve İnsanın Tarihi

Köpeğin günümüze kadar nasıl ve ne şekilde geldiğini ve insanla nasıl bir ilişkisi olduğunu anlatmaktadır.

Köpek Ve İnsanın Tarihi

Tarih sürecinde köpeğin insanlar beraber gelişimini sürdürerek günümüze kadar gelmesi köpek ve insan arasındaki vahşi yaşamdaki çıkar ilişkisinden çıkarak bir dost bir arkadaş halini alması gerçekten uzun bir zamanda gerçekleşmiştir. Kimi zaman hırçın, kimi zaman çok tehlikeli,  kimi zaman ise sevecen bir dost bazende herşeyimiz olan küçük dostumuz insanoğlunun hayatına ilk girişinin yaklaşık 14.000 yıl önce olduğu sanılmaktadır.

İsrail'de elinde yavru tutan bir fosilin bulunması bu konuda ki ilk bulgudur. Bu fosilin kurt mu yoksa köpek mi olduğu tam olarak anlaşılamamakla birlikte evcilleştirmeye ait ilk bulgular olarak gösterilmektedir. Ayrıca Amerika'nın batı bölgesinde yer alan İdaho'daki Beaverhead dağları, Avrupa, Asya ve Kolombiya!da aynı döneme ait bulguların olması köpeğin 12-14 bin yıl önce evcilleştiğini ve insanoğlunun yaşamında ilk kez bu dönemde yer aldığını göstermektedir.

En eski köpek kalıntısını bulan arkeologlar bunların ne zamana ait olduklarını birbirinden farklı tarihler veriyorlar. Bu da köpeğin ilk evcilleştirildiği tarih konusunda kafalarda çeştli sorulara neden oluyor. Ancak son dönemlerde yapılan arkeolojik keşifler bulunan kalıntılar köpeğin evcilleştirme tarihini kesinleştirmektedir. Anadolu'da bulunan en eski köpek kalıntısı M.Ö. 9000 yılına aittir. Çatalhöyük'teki bir tapınak duvarına avcıyla köpeğini birlikte resmedilmesi anadoludaki evcilleştirmenin bu dönemde başlamış olduğunun bir kanıtıdır. 

İlk evcilleştirilen tür olarak kabul edilen kurtlar göçebe insan toplulukları ile beraber dolaşırlar ve onların artıklarıyla beslenirlerdi. Zamanla insanlar kurtlarla beraber avlanmaya başladı ve ikisi arasında bir uyumlu beraberlik başlamıştı. Bir süre sonra insanoğlu zeki ve uyumlu olan bu hayvanları bekçilik avcılık gibi yeteneklerine göre sınıflandırıp onları yetiştirmeye başladıkça ilk cinsler oluşmaya başlamıştı. Örneğin M.Ö. 4500 yıllarına ait mağaradaki duvarlarda avcı olarak çizilen köpeklerin, firavunlar döneminde mısırda bekçi olarak duvarlara resmedilmiştir.
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER EVCİL KÜTÜPHANE HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden