23-12-2016 SAĞLIK

Köpek kokusu nasıl gider?

Her ne kadar köpeklerimizi sıklıkla yıkasak da, köpek kokusu kolay kolay giderilemez. Peki, köpeklerdeki kokunun sebebi nedir ve bu koku nasıl giderilir?

Köpek kokusu nasıl gider?

Kentsel yaşamda köpeklerimizle beraber yaşama ve aynı çatıyı paylaşmada en çok rastlanan problemlerden biri kötü kokudur. Koku genelde köpek sahiplerinin titizliklerine rağmen kolay kolay yok edilemez. Hemen hemen ilk akla gelen yıkamaktır ve yıkadıkça köpek kokusu artar ve koku arttıkça köpek yıkanır. Bu böyle bir kısır döngüdür. İlk önce sağlıklı bir köpek bakımında dikkat etmemiz gereken kötü koku odaklarının temizliğidir.

 

En başta kulaklar koku kaynağı olabilir. Kulak, hava almayan bir organ olduğundan kulak kanalındaki mantar ve enfeksiyonlar pis kokunun kaynağıdır. Kulaklarda problem olmadığına dikkat etmek gerekir. Eğer varsa, en yakın veteriner hekime başvurmak gerekir.

Dişler ve ağız koku kaynaklarındandır. Özellikle tartar dediğimiz diş taşları hem ağız sağlığını tehdit eder hem de rahatsız edecek kadar kötü kokarlar.

Deri üzerindeki yara odakları da pis kokunun sebebi olabilir. Köpeğinizin kötü kokusunun giderilmesi için derinin taranması, eğer yara ya da deride ıslak, anormal yerler varsa bunlar için veteriner hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

 

Köpeklerde kokuyu etkileyen yukarıdaki anormal durumlar dışında beslenme, hatalı şampuan kullanımı ve sık yıkama gelir. Köpeğiniz, deri ve tüy yapısına uygun şampuanla en az 20-30 günde bir yıkanmalıdır. Kaliteli kuru mama her zaman kokunun azalmasına yardımcı olacaktır. Köpek parfümleri kokunun kontrol altına alınmasına etkilidir. Son zamanlarda enseye damlatılan ve etkisi en başlarda 1 hafta olup ilerleyen uygulamalarda aylık olarak kullanılan ense damlaları mevcuttur. Kuru şampuanlar köpeklerde kokunun önlenmesine ve temizliğine yardımcı olurlar.


Kaynak: yumartaliekmek

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden