12-11-2016 SAĞLIK

Kedilerde şaşılık

Kedilerde şaşılık

Şaşılık her iki gözün yada sadece bir tanesinin normalden farklı bir açı ile bakması demektir. Kedilerde sıkıkla görülen bu durum gözü koordine eden kaslardan biri yada birkaçının zaafiyete uğramasından şekillenmektedir. Bir göz normal bakarken diğeri içe ,dışa, aşşağı yada yukarı bakar tarzdadır. Bazen bu kaymalar her iki gözdede şekillenbilmektedir.


Kısaca gözdeki bu kaymaya şaşılık denebilir.

Şaşılık kedilerde kalıcı yada sürekli olabilir. geçici olan şaşılıklar geç teşhis veya geç muayene ile kalıcı hal almaktadır. kedilerde zayıf olan kası güçlendirmek oldukça zor olduğundan tedavide çoğunlukla imkansız sayılmaktadır.


Şaşılığın Sebepleri
Şaşılığın oluşmasında tek bir neden yoktur. Birçok sebep tek tek ya da orataklaşa kedilerde şaşılığa sebep olabilmektedir.

Sorunlu gebelik dönemi.
Doğumun problemli olması.


Yavru kedinin büyüme sürecinde, geçirdiği hastalıklar şaşılığa yol açabilir. 


Şaşılık için genetik yatkınlık da söz konusudur. Anne yada babakedinin gözünde kayma olan varsa yavru kedide de şaşılığın görülme ihtimali artmaktadır.


Görme Bozuklukları
Travma (düşme, ameliyatlar, kazalar) sonrası başlayabilir. Göz kaslarımızın hareketini yöneten merkez beyindedir, bu nedenle sinirlerde oluşan felçler de gözde kaymalara neden olur. Geçirilen kazalar, kafa travması, ateşli hastalıklar ve ileri yaşta hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi bazı durumlarda göze gelen sinirlerde felçler oluşabilir. 


Kaynak: Veteriner Hekim Bülent Dölen

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden