05-01-2017 KEDİLER

Kedi sahipleneceklere beş tavsiye

Kediler, insanlarla en iyi anlaşan ve onlarla bir arada uyum içinde yaşamayı başaran nadir canlılardan biridir.

Kedi sahipleneceklere beş tavsiye

Kedilerin, gelip geçici bir misafir değil evin bir üyesi olduğunu fark edin.

Kedi sahiplenirken o kedinin sadece bir süreliğine değil bundan böyle daima sizinle kalacağının farkında olmak ve buna hazır olup olunmadığına dair bir iç sorgulama yapılması gerekiyor. Örneğin kedinin temizliği, maması, bakımıyla ilgilenmek bunu düzenli olarak yapmak isteyip istemediğinizden emin olmalısınız.

 

Veteriner ve aşı kontrollerini aksatmadan yaptırın.

Kedilerin uzun ömürlü ve sağlıklı bir ev hayatı yaşaması için düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmesi, aşı olması gereklidir. Ayrıca kedilerin yavrulamasına karşı da önlem alınmalıdır. Doğacak yavrulara bakılamayacaksa veya sahiplendirilemeyecekse kedi veterinere götürülerek kısırlaştırılmalıdır.

 

Tuvalet eğitimini ihmal etmeyin.

Bir kedi ne kadar çabuk tuvalet eğitimi alırsa o kadar rahat bir ev hayatına geçiş yapılır. Tuvaleti için açık ve kapalı kum kapları satılır. Eğitim aşamasında açık kum kabı daha kolay alışmasını sağlar ancak ilerisi için kapalı kum kabı almakta fayda var zira kötü kokular eve yayılabilir. Kötü kokuların tamamen önüne geçmek için balkon veya bahçede tuvalet eğitimi verilebilir.

 

Evdeki kırılacak biblo tarzı objeleri kaldırın.

Kediler bulundukları ortamı keşfetmeyi seven, her köşeyi kurcalayan canlılardır. Evin içinde koltuk tepelerinde, sehpalarda, konsollarda gezme ihtimali yüksek olan kedinin bir şey kırıp dökmemesi için kırılacak olan obje, vazo, saksı gibi eşyaların kaldırılması önerilir.

 

Kedi süt sever düşüncesinden arının.

Yavru kediler elbette süt sever fakat devamlı süt içen kediler ishal olacağı için sağlık problemi yaşarlar. Yavru kedi eğer yeterince anne sütü alamadıysa anne sütüne eş değer özellikte kedi süt tozu kullanılmalıdır. Yavru kedinize özel yavru mamaları da almalısınız. Kedi maması rutinine ek olarak arada sırada süt verilmelidir.

 


Kaynak: dostbeykoz

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER KEDİLER HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden