24-03-2015 AKVARYUM

İşte 5.4 metre büyüklüğünde ki kağıt balığı

5,4 metre uzunluğunda, yaklaşık 90 kilogram ağırlığında bir Kağıt Balığı bulundu.

İşte 5.4 metre büyüklüğünde ki kağıt balığı

Deniz bilimleri eğitmeni Jasmine Santana tabiri yerindeyse hayatta başa bir kez gelebilecek bir şeye tanık oldu: Catalina adası civarında 5,4 metre uzunluğunda, yaklaşık 90 kilogram ağırlığında bir Kağıt Balığı (ing. oarfish, lat. Regalecidae) buldu. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Catalina adası Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde (CIMI) eğitmen olarak çalışan Santana, şnorkelle dalış yaptığı esnada, pek bilinmeyen bir türü keşfetti ve etrafında daha büyük başka bir deniz canlısı olmadığına emin olduktan sonra onu kuyruğundan çekerek kıyıya ulaştırmaya çalıştı. Doğal nedenlerle ölmüş olan bu balık çok büyük olduğu için yaklaşık on beş kişilik bir ekibin kıyıya taşıması gerekti. Aynı enstitüde çalışan Mark Johnson, 32 yıllık çalışma hayatı boyunca bu denli büyük bir deniz canlısı görmediğini vurguladı.

Okyanusta gözlemlemek güç olduğu ve sığ sularda yaşama şansları azaldığı için ne yazık ki, kıyıya vurmuş olan ve bir şekilde zarar görmüş ya da ölmüş kağıt balığı bireyleri sayesinde türe dair bilgi edinmek mümkün. Sağlıklı bireylerle ilgili az sayıdaki gözlemler ise şimdiye kadar Bahamalar’a yakın adalarda (Bird, 1996) ve Akdeniz’de (Antoine vd., 2006) dalgıçlardan ya da deniz biyolojisi alanında yaygın kullanılan uzaktan kumandalı araçlardan (ROV) gelmiş durumda. Tespit edilen maksimum uzunlukları sekiz metre olsa da, literatüre bakıldığında tahminler 15 metreye kadar yükseliyor.

Henüz bulunmuş olan Kağıt Balığı’na dönecek olursak, şimdilik UC Santa Barbara’daki uzmana CIMI yetkilileri tarafından gönderilen doku örnekleri ve kamera görüntüleri ile kendisine ait tür bilgilerinin aydınlatılması bekleniyor.
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER AKVARYUM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden