14-11-2017 GÜNDEM

İstanbul’a Sağanak Yağış Geliyor Sokaktaki Canlarımızı Unutmayalım

Soğuk ve sağanak yağış beklentisi sokaklarda yaşayan hayvanları da olumsuz etkileyecek. Özellikle sağanak yağışlı havalarda onları unutmayalım…

İstanbul’a Sağanak Yağış Geliyor Sokaktaki Canlarımızı Unutmayalım

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 23 Ekim Pazartesi gece ve 24 Ekim Salı günü Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Bolu ve Düzce çevrelerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar beklendiği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle; “25 Ekim Çarşamba günü yağışlı sistemin Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Batı Karadeniz’de etkili olmaya devam edeceği ve yağışların Batı Akdeniz ile Marmara’nın kuzeyinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Yağışlı sistemin 26. Ekim Perşembe günü Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Doğu Akdeniz’de, 27 Ekim Cuma günü Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda etkili olduktan sonra yurdumuzu terk edeceği tahmin ediliyor.

SOKAKTAKİ CANLARIMIZ UNUTMAYALIM

Hava şartlarının güçleştiği dönemlerde sokaktaki dostlarımız, barınma, yiyecek ve içecek bulma konusunda daha çok sıkıntı yaşamaktalar. Özellikle olumsuz hava koşullarının yaşandığı günlerde sokaktaki canlarımız için yapabilecekleriniz.

Onları doyurun


Evdeki artan yemekleri çöpe atmaktansa ayrı bir poşette biriktirin ve sokağın çöp tenekesinden uzak ve arabaların park etmediği bir bölgesine yerleştirin. Mama alamıyorsanız, bir parça kemikle beraber pişireceğiniz makarna ya da kırrılan yumurtalardan yapacağınız omlet, sokak hayvanlarına sandığınızdan daha fazla yarar sağlar. Hayvanlara bozuk yemek vermemeye dikkat edin. Soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası bile ölümcül olabilir.

Yuva yapın

Sokak hayvanları için ıslanmayacakları şekilde soğuktan korunabilecekleri strafordan yuvalar yapabiliriz. Bahçe ve varsa garaj kapılarımızı açık bırakarak onlara en azından yağmur, sel ve soğuk hava şartlarında sığınabilecekleri korunaklı bir yer sağlamış oluruz.

Araçlarınızı Kontrol Edin


Kediler kışın üşüdükleri için arabalarınızın motorları içine girerler. LÜTFEN arabalarınızı çalıştırmadan önce motorunu kontrol edin. Aracı çalıştırmadan önce kaportaya hafifçe vurunuz.


Sokaktaki hayvanlarımızın olumsuz hava şartlarından daha fazla etkilendiklerini de göz önünde bulundurarak sizden gelecek ufacık yardımların bile bir hayat kurtarabileceğini unutmayınız.

 

Alıntı:Ajanimo

 


Kaynak: Ajanimo

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden