02-05-2016 SAĞLIK

İnsanların depresyonu hayvanları da etkiliyor.

İnsanların depresyonu hayvanları da etkiliyor yüzyılın hastalığı olarak adlandırılan depresyonunun insandan hayvanlara geçtiği ortaya çıktı.

İnsanların depresyonu hayvanları da etkiliyor.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, sahibi depresyona giren evcil hayvanlann da depresyona girdiğini, tedavide hem insan hem de hayvan için benzer ilaçlar kullanıldığım söyledi.
Tedavide aynı ilaçlar kullanılıyor Hayvanlarda depresyonun son günlerde sık görüldüğünü dile getiren Yıldız, “Bunun sebebini araştırdığımızda, hayvan sahibinin de depresyonda olduğunu öğreniyoruz. Evcil hayvanlar sahiplerinin davranışlarından etkilenerek mh sağlıkları bozuluyor. Bu durumda hem hayvan sahibinin hem de hayvanın aynı anda tedavi edümesi gerekiyor. Bu tür vakalar evde beslenen kediköpek, kuş gibi hayvanlarda görülüyor” dedi. Yüdız ayrıca doğasına uygun olmayan taleplerin de hayvanlann psikolojisini bozduğunu ve acı çektiklerini belirtti. Artık kliniklerinde hayvanların psikolojik muayenesinin de yapılması gerektiğini söyleyen Yıldız, “Ülkemizde bu konuda büyük bir eksiklik var. Ne yazık ki sahibinden etkilenen, depresyona giren, psikolojisi bozulan evcil hayvanlar tedavi edilmediği taktirde büyük acı çekiyor ve telef oluyor” dedi.


Kaynak: http://petgazete.com/insanlarin-depresyonu-hayvanlari-da-etkiliyor/

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden