03-11-2016 EĞİTİM

İnsan hayvan etkileşimi ve hayvan destekli terapiler

İnsan-hayvan bağı ve etkileşimi, Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği (AVMA) tarafından “İnsan ve hayvanlar arasında her iki tarafın sağlığı ve ongunluğu için gerekli olan yararlı ve dinamik bir işbirliği” olarak tanımlanmıştır.

İnsan hayvan etkileşimi ve hayvan destekli terapiler

İnsanların Hayvanlarla olan etkileşiminin geçmişi ilk çağlara kadar uzanır. İlkel insan çağdaşı hayvanları gözlemleyerek zehirli bitkileri ve su kaynaklarını keşfetmiş, hayvanların göç yollarını takip ederek hayatta kalmayı başarmıştır. Köpeklerin insanların gıda artıklarına ulaşmak için onlara yaklaşarak evcilleşmesi karşılıklı yararlanıma dayalı ilişkinin temellerini atmıştır. Köpeği kendine yarar bir varlık olarak hayatına sokan insan diğer hayvan türlerini de evcilleştirerek uygarlık basamaklarını hızla tırmanmıştır. Uygarlığın günümüzde ulaştığı nokta, teknolojinin insan yaşamı üzerinde belirleyici etkisi, sosyal iletişim düzeyi, doğal alan ve kaynakların sınırlandırılması gibi faktörler insan hayvan etkileşiminin tekrar gündeme gelmesine neden olmuştur. Son on yıllarda insan hayvan etkileşiminin farklı bir yansıması olan Hayvan Destekli Terapiler sıkça gündem oluşturmaktadır. Hayvanların, terapi sürecinin bir parçası olarak fiziksel veya psikolojik uygulamalarda yer alması olarak tanımlanan bu terapiler; köpek, kedi, çiftlik hayvanları, kuş, tavşan, yunus, balık olmak üzere çok çeşitli hayvanlar tarafından yaşlılardan çocuklara, akıl hastalarından engellilere ve ölmek üzere olan hastalara kadar çok çeşitli hasta gruplarına uygulanmaktadır.

 

Ders kapsamında dünden bugüne insanlarım hayvanlarla olan etkileşimi ele alınarak son yıllarda Dünya’da destekleyici terapi çerçevesinde yoğun kullanım alanına sahip Hayvan Destekli Terapiler uygulamalı olarak aktarılacaktır.

 

      Kimler İçin?

Sağlık Meslek Çalışanları ve Öğrencileri

 

     Neler Öğreneceksiniz?

1- İlk Çağlarda İnsan Hayvan Etkileşimi

2- Evcilleşme ve Evcilleştirme Süreçleri

3- Hayvan Destekli Aktivite: Tanım, Tarihçe, Uygulama Alanları

4- Hayvan Destekli Terapi: Tanım ve Tarihçe

5- Hayvan Destekli Terapi: Kullanım Alanları

6- Hayvan Destekli Terapi Timleri (Eğitim-Sertifikasyon)

7- Çocuk Bireylerde Hayvan Destekli Terapi Uygulamaları

8- Yaşlı Bireylerde Hayvan Destekli Terapi Uygulamaları

9- Engelli Bireylerde Hayvan Destekli Terapi Uygulamaları

10- Cezaevlerinde Hayvan Destekli Terapi Uygulamaları


Kaynak: http://ulusem.uludag.edu.tr/egitim-28--insan-hayvan-etkilesimi-ve-hayvan-destekli-terapiler

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden