21-03-2018 GÜNDEM

Hayvanlar için yürüteç yapan gence 'Uluslararası İyilik Ödülü'

Yürüyemeyen hayvanlar için kendi imkanıyla yürüteç ve protez yapan gence 'Uluslararası İyilik Ödülü' verildi.

Hayvanlar için yürüteç yapan gence 'Uluslararası İyilik Ödülü'

Mardin'in Derik ilçesinde yaşayan ve 'hayat tamircisi' olarak tanınan Hasan Kızıl (22), kendi imkanıyla yaptığı yürüteç ve protezle 200 hayvanın yürümesini sağladı.

Kızıl'a, engeli bulunan 200 hayvan için kendi imkanıyla yaptığı protez ve yürüteç dolayısıyla Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 'Uluslararası İyilik Ödülü' verildi.

YURT DIŞINDAKİ PROJELERİ İNCELEDİM

Hurdacılardan aldığı malzemelerle hayvanlar için protez yapan Hasan Kızıl, şimdiki hedefinin, kolu olmayan çocuklara protez yapmak olduğunu söyledi. Engeli olan hayvanlar için protez yapma fikrinin hayvan sevgisiyle oluştuğunu anlatan Kızıl, "Çocukluğumda başlayan hayvan sevgim var. Çevremde gördüğümü engelli hayvanlar için neler yaparım, diye düşünmeye başladım. Yurt dışında yapılan protezleri inceledim. Daha sonra onları kendim yapmayı denedim. İlk etapta kırık oyuncaklar kullanmaya başladım. Böyle çok işe yaramıyordu ama beni mutlu ediyordu. Sonra biraz daha araştırmalara başladım. Bu çalışmayı daha profesyonel hale getirmeyi hedefledim. Hayvanlar, her şeyin en iyisini hak ediyorlar. Alüminyum boruları alarak, bisiklet tekerlekleri alarak, bir araya getirdim. Sonra çok güzel yürüteçler ortaya çıktı. O an onları götürdüğüm zaman ilk etapta o köpek veya kedi o yürüteçten korkuyorlardı ama zamanla alışıyorlardı" dedi.

 

'YÜRÜTEÇ TAKTIĞIMIZ KÖPEK BİZİ KOVALADI'

Bir köpeğe taktığı yürütecin ardından hayvanın kendisini kovaladığını anlatan Kızıl, "Hayvanlara yürüteci taktığımızda önce minik minik adımlar atıyorlar, sonra koşmaya başlıyorlar. Hiç yürüyemeyen bir köpeğe yürüteç takmıştık, şok olmuştu  sonra da bizi kovalamıştı, hepimiz kaçmıştık. Böyle çok güzel oluyor" diye konuştu.

'BİR ÇOCUK İÇİN PROTEZ YAPMA ÇALIŞMAM VAR'

Kolu olmayan bir çocuk için protez yapma çalışmalarına başladığını da anlata Kızıl, şunları söyledi: "Bir çocuk için protez yapmayı düşünüyorum. Çocuğun eli ve kolu yok. En büyük hayali, kendi başına yemek yemesi. Şu an annesi ona yemek veriyor ve bu durum aşırı zoruna gidiyor. Çalışmalara başladım. Onun için bu tarz bir protez yapacağım." 


Kaynak: ilerihaber

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden