09-01-2018 GÜNDEM

Hayvan ‘mal’ sayılmasın

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, hayvana yönelik şiddetin arttığına dikkat çekerek bu suçun ‘mala zarar verme’ kapsamından çıkartılmasını istedi

Hayvan ‘mal’ sayılmasın

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi de son 1 yılda hayvana şiddet uygulayan, öldüren ve tecavüz eden 30 şahıs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Yasemin Babayiğit, hayvana şiddetin TCK 151/2 maddesinde ‘Mala zarar verme’ suçu kapsamında olduğunu söyledi.

Sahibi yoksa hapis cezası yok!
 
Statü olarak TCK 151/1 maddesine göre ‘mala zarar verme’ suçundan yargılanan kişilere en çok adli para cezası veriliyor. 2017 yılı içerisinde yapılan şikayetler sonucunda İstanbul Çatalca’da ruhsatsız köpek eğitim ve üretim pansiyonuna 9 bin, Çankırı’da sahipli köpeği öldürülen kişiye 18 bin, Şırnak’ta 6 yavru köpeğin kulağını jiletle kesen Hayri Malgaz’a ise 24 bin 424 lira adli para cezası uygulandı. Bu ceza Türkiye’de bugüne kadar verilen en yüksek adli para cezası niteliği taşıyor. Sahipli hayvanı öldürme suçundan verilen en yüksek hapis cezası ise Eskişehir’de kediyi öldürüp videosunu yayınlayan Mustafa Can Aksoy’a verildi. Aksoy erteleme ve indirim yapılmadan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Kaynak: gazetevatan

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden