22-01-2018 GÜNDEM

Evcil Hayvanlarda Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu

Kış aylarında, birçok insan duygu durum bozukluğu ya da soğuk günlerden dolayı uyuşukluk ile ilişkili bir sorun olan mevsimsel duygu durum bozuklukları yaşamaktadır. Peki, evcil hayvanlar da duygu durum bozukluğu yaşar mı?

Evcil Hayvanlarda Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu

Pek çok evcil hayvan sahibi, kış aylarında evcil hayvanlarında değişiklik gördüğünü belirtiyor. Kediniz yemek saatlerine uymayabilir veya köpeğiniz uykudan kalkmama gibi eğilimler gösterebilir. Bu durumlar sizde bir merak uyandırıyor mu?

Uzmanlara göre, hayvanlarımızla konuşamamak onların depresif bozukluk ve depresyona itebilir. Mevsimsel duygu durum bozuklukları kedi ve köpeklerde bilinen bir hastalık olmasa da görülme olasılığı vardır.

Bir araştırmacı, insanların duygu durum değişikliği yaşadığı dönemlerde evcil hayvanlar üzerinde bir değişiklik görmediğini söylüyor. Bir veteriner ise, hayvanların mevsimlerden etkilendiği konusunda halen emin olamamasına rağmen gün ışığı saatlerindeki ve sıcaklıktaki değişimlerden dolayı hayvanların hal ve hareketlerinde değişimler gözlenebiliyor dedi çünkü hayvanlar hava sıcaklığı gibi durumlara karşı insanlardan daha hassas. 

Petshoplarda şuanda hayvanlardaki duygu durum bozukluğuyla savaşmak için hayvan dostu D vitamini ve melatonin içerikli ilaçlar satılıyor. Fakat veterinerler hayvanlara bu ilaçları vererek yaptıkları testlerde bir değişim gözlemleyemediklerini söylüyorlar. 

Uzmanlar, mevsim değişikliklerinde hayvanlarınızın davranışındaki değişiklikleri çok fazla önemsememenizi öneriyorlar. Kediler ve köpekler hava durumlarına karşı daha hassas olsalar da bulundukları ortama adapte olmakta insanlardan daha başarılılar. Bu sebeple evcil hayvanlarınızdaki değişimlerin sebepleri önemsenmesi gereken şeyler değildir.

Merve Ağdağlı/ PembeNar Özel

Kaynak: Pembenar

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/evcil-hayvanlarda-mevsimsel-duygu-pembenar-detay-evcilhayvan-2593434/?utm_source=partners&utm_medium=haberlercom&utm_campaign=pembenar?utm_source=haberler.com

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden