15-04-2019 YAŞAM

Evcil Hayvan Nasıl Seçilir?

Evinizde sizi koşulsuz şartsız seven, tatlı mı tatlı bir canlının daha olması harika olmaz mıydı? Uzmanların da çocuk gelişimi için özellikle tavsiye ettiği evcil hayvanlara bir şans verin.

Evcil Hayvan Nasıl Seçilir?

Evinizde sizi koşulsuz şartsız seven, tatlı mı tatlı bir canlının daha olması harika olmaz mıydı?

Uzmanların da çocuk gelişimi için özellikle tavsiye ettiği evcil hayvanlara bir şans verin. Onun bir oyuncak değil, canlı olduğunu da unutmayın. Bu yüzden ihtiyaçlarını karşılayamayacağınız hayvanlardan uzak durun.

Peki bu seçimleri neye göre yapacağız?

Çocukların gelişiminde evcil hayvanların yeri
Çocuğunuzun doğduğu andan itibaren gerek banyoda ördeklerle, gerekse yatağında sarılarak uyuttuğunuz ayıcıklarla kızgınlıklarını ve huzursuzluklarını yatıştırdınız.

Evcil hayvanlar da aynı şekilde çocuğunuzun sosyalleşme denemelerinde, insanlarla etkileşim kurmalarında ve mutluluğu, üzüntüyü paylaşabilmelerinde büyük rol sahibidir.

Beş-altı yaşlarında çocuklarda işlem dönemi başlar. Artık neden-sonuç ilişkisini kurabilir. Ancak soyut gerçekleri henüz anlayamaz ve hep merak içinde olurlar. Örneğin ölümü ve doğumu sizin çocuğunuza somut ifadelerle anlatmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda ise evcil hayvanın önemi büyüktür.

Doğum ve ölüm gibi çocuk için çok travmatik olabilecek kavramları bir hayvanla öğrenmek, çocuğun bu farklı bilgilere uyumunu sağlayacaktır. Örneğin, çocuğun balığının ölmesi ile balık için düzenlenen bir tören onun bu ölüm kavramına alışmasını sağlayacak ve yeni bir balığın alınması ile yaşamın sürdüğünü görmesine yardımcı olacaktır.

Aile içinde ortak karar alınması
Evcil bir hayvan alınırken tüm aile fertlerinin oluşabilecek tüm sorunlar ve çözümleri düşünmeleri gerekir. Çocuğun köpek istemesiyle hemen bir köpek alınmamalı.

Evcil hayvanların bir bebek gibi bakılacağını aklınızdan çıkarmamalısınız ve ona gerçekten bakabilecekseniz evinize almalısınız. Bunun için ortak bir düşüncede sabit kalarak bir evcil hayvan sahibi olmalısınız.

Uygun hayvan seçimi
Bir hayvanla birlikte yaşama fikri size ve çocuğunuza keyif verebilir. Fakat evinizi ve yaşam biçiminizi düşünmelisiniz. Ona bakarken zorlanmamalısınız. Ayrıca evinizde yaşayan insanların alerjik durumlarına göre de evcil hayvan seçilmelidir.

Ev içinde yaşayanların hastalıkları ve rahatsızlıkları saptanmalı ve buna uygun seçim yapılmalıdır. Bunların dışında bir de ekonomik durumunuzu göz önünde bulundurmalısınız. Gerekli tedavileri, mamaları ve bunun dışındaki giderleri için bu kategori çok önemlidir.

Çocuklu ailelerin dikkat etmesi gerekenler;

- 3-4 yaşın altındaki çocuklar henüz saldırganlık dürtüleri ve öfke kontrolünü beceremediklerinden evcil hayvanlarla birlikteyken sürekli gözlemlenmelidir.

- 10 yaşın altındaki çocuklar kedi ya da köpek gibi büyük bir hayvanın bakımını tamamen kendi başlarına yapamazlar.

- Çocuklar evcil bir hayvana bakabilecek yaşta olsalar bile ebeveynler gözetim sağlamaya devam etmelidirler.

- Çocuklar evcil hayvanın bakımıyla ilgili ihmalkar davrandığında ebeveynler sorumluluğu üstlenmelidir. Bu evcil hayvan için atlanmaması gereken bir durumdur. Ancak bu durum çocukla konuşulmalı, gerekirse tekrar sorumluluk verilmelidir.

- Çocuklara evcil hayvanlarının tıpkı insanlar gibi yeme, içme ve gezme ihtiyaçları olduğu yumuşak bir tavırla hatırlatılmalıdır.

- Eğer çocuğunuz evcil hayvanının ihmal etmeye devam ediyorsa hayvan için yeni bir ev bulunması da gerekebilir.

- Ebeveynler örnek teşkil etmek durumundadırlar. Evcil hayvan sahibi olunması konusunda da çocuklar en iyi ebeveynlerinin davranışlarını gözlemleyerek öğreneceklerdir.

İnsanlarla en rahat iletişim kurabilen hayvan hangisidir?
İlk başta akla gelen köpektir. Ona verdiğiniz değerin daha çoğunu ondan görüyorsunuz. Hastalandığınızda ve ağladığınızda sürekli sizi eğlendirmeye ve iyileştirmeye çalıştığını görürsünüz.

Ancak köpek, kedi, kuş ve kaplumbağa ile ilişkileriniz tamamen size bağlıdır. Sizin alışmanızla ve aranızda ki ilişkinin boyutuyla alakalıdır.

Her şey yolunda gittiğinde siz ve evcil hayvanınız harika bir ekip haline geleceksiniz. Çocuğunuz ve sizin için evcil hayvanınızla geçireceğiniz süre en keyifli dakikalarınız olarak hep hatırlanacaktır.
 


Kaynak: elmaelma

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER YAŞAM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden