01-12-2016 EĞİTİM

Engelli hayvan dostlarımıza engelsiz bir yaşam sunmanın 8 anlamlı yolu

Söz konusu hayvan dostlarımız olduğundaysa, onlar için de engelsiz bir hayat sağlayabilmek adına, birçok yeni ürün geliştiriliyor. Yurtdışında zaten uzun süredir yaygın olarak kullanılan bu ürünler, ‘Engelsiz Hayvanlar‘ projesi ile artık Türkiye’de.

Engelli hayvan dostlarımıza engelsiz bir yaşam sunmanın 8 anlamlı yolu

1. Yürüteç

Kedi/köpeğinizin felç ya da yaşlılıktan dolayı arka bacakları tutmadığında artık uyutmak bir seçenek değil. Yatmaktan oluşan yaraları ve sonrası oluşacak enfeksiyonları engelleyebilir ve tekrar aktif hayata dönmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bu yürüteçlerin en büyük özelliği, ayarlanabilir yapısı sayesinde kedi/köpeğinizin büyümesi ya da kilo değişikliği sonucunda rahatça kullanılabiliyor olması. Eni, boyu ve yüksekliği hayvan dostumuzun en rahat edeceği şekilde ayarlanabiliyor. Üstelik bunun için kompleks ölçümlere de ihtiyaç yok; sadece bacak boyu ve kilosu ile uygun yürüteç ve tekerlek boyu saptanabiliyor. Ayrıca fizik tedavi süreçlerinde ya da üstüne basmada zorluk çeken hayvan dostlarımızda, yürüteç, ayaklar hafif yere değecek şekilde bırakılarak onların tedavi süreçlerine de fayda sağlıyor.

 

2. Dört tekerlekli yürüteç

Hayvan dostunuzun sadece arka ayaklarında değil, ön ayaklarında da problem olduğu durumlarda, artık bir yolunuz daha var: Dört tekerlekli yürüteç. Tamamen kedi/köpeğinizin konforu düşünülerek tasarlanmış bu ürün ile hayvanınız aktif hayatına dönebilecek. Sadece arka ayaklar için kullanılan iki tekerlekli yürütece kolayca takılan ön iki tekerlek aparatı ile, o artık tamamen engelsiz bir hayvan haline gelecek. Ayrıca ön ayaklarında düzelme gözlendiğinde kolayca ön tarafı çıkarabilir, iki tekerlekli olarak kullanmaya da devam edebilirsiniz.

 

3. Protez

Doğuştan ya da sonradan uzuv kaybı yaşayan canlarımız için artık bir şans daha var. Hayvanlarımız üç ayaklı yaşasa da ilerleyen zamanlarda kalça ya da başka kısımlarında büyük sorunlar oluşabiliyor. Kimi hayvanlar ise doğuştan bir ya da iki uzvu eksik doğabiliyor.

 

4. Arka destekleyici tasma

Arka ayaklarında sorun olan kedi/köpekleriniz için yürütece alternatif bir üründür. Köpeğinizi dışarıda arka destekleyici tasma ile rahatça dolaştırabilir, ev içerisinde de bu tasma ile tedavi egzersizlerini yaptırabilirsiniz.

 

5. Gövde destekleyici tasma

Yürümekte zorlanan hayvan dostlarınızı gezdirirken hem onlara destek olmuş hem de siz sırt ağrılarınızdan kurtulmuş olursunuz.

 

6. Ön destekleyici tasma

Ön ayakları olmayan kedi ve köpeklerin hayatını değiştirecek olan bir ürün. Tekirdağ’daki bu dostumuz bu sayede en azından belli bir süre için yürüme keyfi yaşıyor

 

7. Ayak düzleştirici

Kedi ya da köpeklerde ayaklarının ters basması ve bu sebepten patisinin üst kısmında tedavisi zor yaralar oluşması çok sıkça rastlanan bir durum. Genelde operasyon uygulanan bu vakalar için ayak düzleştirici o kadar hayati bir ürün ki, bu sayede ameliyata gerek kalmadan hayvanınızın düz basabilir. Rahat takılıp çıkarılabilen bu ürün ile kedi/köpeğinize günlük 15-20 dakikalık egzersizler yaptırarak düz basmasını sağlayabilirsiniz.

 

8. Görme engelli hayvanlar için “koruma çemberi”

Görme engelli köpekler ev içerisinde dolaşırken sürekli bir yerlere çarparlar ve zarar görüp yaralanabilirler. Oysa artık melek kanatları arkasında, çemberi önünde bu ürün ile özgürce dolaşabilecek; bir yere çarpmadan önce önlerinde bir engel olduğunu anlayabilecekler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kaynak: listelist

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden