08-02-2017 KEDİLER

Çöpten kedi evi

Diyarbakır’da ağır kış koşulları nedeniyle üşüyen kediler için harekete geçen çocuklar çöpten buldukları malzemelerle küçük barınaklar yaptılar. Mahallenin çocuklarını harekete geçiren öğretmen Şerif Gayretli, bu yolla kedilerin kışı atlatabilmeleri ve çocuklara hayvan sevgisi aşılayabilmeyi amaçladıklarını söylüyor.

Çöpten kedi evi

Diyarbakır’da hava karlı ve soğuk... Geceleri sıfırın altına düşen havanın en çok etkilediği hayvanların başında kediler geliyor.

 

Diyarbakır’da Seyrantepe Mahallesinde yaşayan müzik öğretmeni Şerif Gayretli, hayvanların soğuklarda donmamaları için mahallenin çocukları ile birlikte kolları sıvamış. Market çöplerinden buldukları strafor kutu, naylon torbaları bir araya getiren çocuklar "Şerif Amca"larının kılavuzluğunda çalışmaya başlamışlar. 

 

"Kediler üşümesin diye"

 

Ceylin Dursun, kedi evi yapımına yardım eden çocuklardan: 

 

“Kar çok yağdı, kediler için ev yaptık üşümesinler diye. Yemek de vereceğiz aç kalmasınlar. Sonrasında belki daha fazla kedi evi yapacağız, binanın dört bir etrafına koyacağız ve kediler üşümemiş olacaklar.”

 

"Ölmelerini istemiyorum"

 

Çocuklardan Yekbun Taşdelen hayvanların ölmesini istemedikleri için ev yaptıklarını söylüyor:

 

“Sokak hayvanları öldüğünde çok üzülüyorum. Markete giderken gördük donmuştu bir kedi çok üzüldüm. Biz de hayvanlara ev yapıyoruz, hayvanlar üşümesinler, ölmesinler diye onları besliyoruz Şerif Amca ile birlikte.”

 

Strafor kutulardan

 

Mahalleli, kedi evlerini soğuk geçirmediği için strafor kutulardan yapıyorlar. Önce küçük bir kapı açtıktan sonra eriyen kar ve yağmur suları girmesin diye kutunun etrafını naylon torba ile kapladıktan sonra koli bandı ile sağlamlaştırıyorlar. Ardından içlerine eski giysiler ve bez parçaları konularak binaların balkon altlarına yerleştiriliyor. Gündüz çok sorun olmasa da geceleri hava çok soğuyor ve kediler için bu alanlar sığınak oluyor.

 


Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER KEDİLER HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden