03-01-2014 EVCİL KÜTÜPHANE

Çikolata köpeği zehirler mi ?

Evet bu soru hemen kulaklarınızda çınladı ve cevabı maalesef EVET

Çikolata köpeği zehirler mi ?

Hemen hemen herkesin hayır diyemediği bir  lezzettir çikolata. Bu mükemmel lezzet; nasıl olurda  köpekler için bir zehir olabilirki? Çikolatada bulunan teobromin maddesi insanlar tarafından sindirilebilirken köpekler için maalesef tam tersidir.Köpekler teobromini kendi sistemlerinde zararsız hale getiremezler.

Bir köpeği zehirliyecek çikolata miktarı köpeğin hassasiyetine, yediği çikolatanın bitter yada sütlü çikolata oluşuna,köpeğin kilo ve ırkına bağlıdır. Sütlü çikolatalar bitterlere göre daha masumdur ama risk onlardada vardır.

Genelleme yapılırsa arştırmalara göre 20 Kg lık bir köpek için 25 Gr çikolata zehir niteliği taşıyabilir. Köpeğinizi etkiliyecek miktarı tam bilmediğimizden bu harika lezzetten köpeğinizi uzak turmanızı tavsiye ederiz.

Çikolata ile zehirlenmenin ilk bulguları hiperaktivitedir. Kas titremeleri kusma ishal ve kalp atışlarında artış zehirlenmenin belirtisidir. Kusmak köpeğinizin faydasına olabilir bu sebepten veteriner hekimlerin ilk yaptığı köpeğinizin kusmasını sağlamaktır.

Siz de bu durumla karşı karşıya geldiğinizde size en yakın veteriner kliniğine gitmenizi tavsiye ederiz.
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

Tevfik Aktunç 10-11-2016 10:20

Başlık yanlış olmuş, zehirler mi olacak.


DİĞER EVCİL KÜTÜPHANE HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden