10-04-2019 SAĞLIK

Amerika’nın kedileri de obezleşiyor

ABD’lilerin bel çevresinin her yıl biraz daha genişlediği biliniyor. Yeni yayımlanan bir rapor aynı durumun kediler için de geçerli olduğunu gösteriyor.

Amerika’nın kedileri de obezleşiyor

ABD’lilerin bel çevresinin her yıl biraz daha genişlediği biliniyor. Yeni yayımlanan bir rapor aynı durumun kediler için de geçerli olduğunu gösteriyor.2017 State of Pet Health raporu, 2016 yılında Bandield tesislerini ziyaret eden her üç hayvandan birinin aşırı kilolu veya obez olduğunu ortaya koydu. Araştırma, 2016 yılında ülke genelindeki tesisleri ziyaret eden 2,5 milyon köpek ve 500 bin kedinin sağlık alışkanlıklarını ayrıntılarıyla anlatıyor. Doktor Kirk Breuninger bunun sebebinin 5 yıl önce fark ettiği, evcil hayvanların kilo almasını sağlayan yeni bir trendden kaynaklandığını belirtiyor.

20’den fazla hastalığın hayvanların aşırı kilolu olmasıyla ilişkilendirildiğini belirten Doktor Kirk Breuninger bazı hayvan sahiplerinin ‘tüylü dostlarının tombul olmasını sevimli bulmasının’ sağlığı etkilediğini, hayvanların normal kiloda olmasının ise ömrü uzatabileceğini ve kronik hastalıkların ortaya çıkmasını erteleyebileceğini belirtiyor.

Raporda, aşırı kilolu hayvanların yaygınlaşmasıyla köpeklerde kireçleme ve solunum problemlerinin paralel olarak arttığı not ediliyor. Bu durum hayvan sahipleri için daha fazla masraf da demek. Dört yıllık bir sürede yapılan çalışmadaki karşılaştırmaya göre, fazla kilolu köpek sahipleri yüzde 17, fazla kilolu kedi sahipleri yüzde 36 oranında fazla masraf yapmak zorunda kalıyor.

Sebebi tam bilinmiyor fakat çözümü kolay

Fazla hareket etmeyen, aşırı yiyen evcil hayvanlar ve tüylü dostlarını ailenin bir üyesi olarak görüp ona göre davranan hayvan sahiplerinin bu sıkıntının oluşmasıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Bunun haricinde tiroid salgısıyla ilgili problemler ve bağırsak solucanlarının da bu duruma sebep olabileceği tahmin ediliyor.

Çözüm için ise her şeyden önce veterinere danışıp hayvanınız için ideal kilonun ne olduğu öğrenilmek. Breuninger’e göre kilo probleminin çözümü o kadar zahmetli olmayabilir:


Kaynak: Dünyahalleri

Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden