02-05-2016 AKVARYUM

Akvaryum Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Sizlere Akvaryum hakkında yanlış bildiğimiz bağzı bilgileri burada yazarak sizlerle paylaşıyoruz. Bunun sayesinde bilgileriniz tazelenecek yanlış bildiklerinizin yerini doğrular alacaktır..

Akvaryum Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Akvaryum Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Sizlere Akvaryum hakkında yanlış bildiğimiz bağzı bilgileri burada yazarak sizlerle paylaşıyoruz. Bunun sayesinde bilgileriniz tazelenecek yanlış bildiklerinizin yerini doğrular alacaktır…  Oksijen suya sadece hava motoruyla değil yüzeyde oluşturulacak bir sürkilasyonla bu dış filtre, dalga motoru, iç filtre ile de sağlanabilmektedir. En çok düzeltilen yanlışlardan birkaçını listeyelim ;

- “Japon ve beta gibi balıkların ısıtıcıya ihtiyacı yoktur” düşüncesi.
- Vatozlar ve çöpçüler pisliklerini yer. Onlar varsa temizliğe gerek yok.
- Doğru sump sistemlerde genelde hava motoru yok akvaryumdaki sirkülasyon yeterli oluyor…
- Akvaryumda komple su değişimi ASLA olmaz. Su değişiminin sıklığı tankın litresine, tankda hastalık durumuna ve alg sorununa göre sıklık ve % değeri değişebilir. Hatta bazı durumlarda akvaryumdaki şartlara göre su değişimi hiç olmayıp sadece buharlaşan su eklemesi bile olabilir.
- Her su değişiminden sonra Metilen mavisi damlatılmaz. Hastalık olmayan tanka metilen mavisi damlatılması tanktaki zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakterileri de öldürüp biyolojik dengeyi bozar. Şayet hasta bir balık var ise ve metilen mavisi yahut benzeri ilaç kullanılacaksa bu ilaç tüm tanka değil, ayrı bir karantina tankında hasta balığa yahut balıklara uygulanır.
- Tankın boyu arttıkça, yani uzunluğu arttıkça cam kalınlığıda artmaz. Cam kalınlığı akvaryumun yüksekliği ile ilgilidir. Dilerseniz 50 cm dilerseniz 200 cm tank boyu yapın şayet ikisininde yüksekliği aynı ise ikisine de aynı kalınlıkta cam kullanılır. Yanlız tek fark tank boyu uzadığında camlarda esneme olabileceğinden kayıt ve kuşak atılması gerekir.
- Akvaryumlarının dış filtrelerinde yada sumplarında zeolit yada karbon kullananlar akvaryuma tuz eklerken çok dikkatli olmalıdırlar özellikle karbonu filtrede uzun süre tutmak çok yanlıştır, belirli bir süre sonra yani karbon yada zeolit doyduktan sonra filtreden çıkarılmazsa geri salınım yapıyorlar hatırlatayım tuz ekleme işlemi esnasında da aynı şey oluyor.

İşte yukarıdaki saydığımız maddeler hep yanlış bildiklerimiz dir sayın akvaryum severler. İşte bu hatalarımızı düzeltmek yanlış bilgilerimizi doğrulamak gereklidir. Eğer sizlerinde böyle doğrusunu bildiği yanlışlar var ise yorum olarak yazabilirsiniz.

 


Kaynak: akvaryummalzemesi.com

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER AKVARYUM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden