07-12-2016 KUŞLAR

"15 yıldır tohum ekilmiyor"

”Bizim topraklarımızda bu ürün çıkar, sorun yok. Daha önce ekiliyordu ama 15 senedir ekilmiyor. Tarım Bakanlığı’nın devreye girerek çiftçiye destek verilmesi gerekiyor. Yeni tohumların gelmesi gerekiyor. Büyük mücadele gerekiyor.”

Bu fuara her yıl katılıyor musunuz?
- Hem pet fuarına, hem de Türkiye Kanarya Federasyonu’nun yarışmalarının hepsine katılıyoruz

 

Petzoo’dan beklentileriniz neler?
- Markamızı burada temsil etmek, gelen müşterilere bilgiler sunmak, yeni müşteriler edinmek. Buradaki diğer firmalarla müşterek harekette bulunmak, diyalog halinde olmak…

 

Ürünlerinizden bahseder misiniz?
- Kuş yemi üzerine 60 kalem ürün var. Türkiye’nin ilk otomosyonlu kuş yemi fabrikasıyız. Tekirdağ’daki tesislerimizde yeni teknolojik makinalarla hiç el değmeden hazırlıyoruz.

 

Hammaddeyi nasıl temin ediyorsunuz?
- Hammaddeyi Kanada, Ukrayna, Çin, Bulgaristan, Hindistan, Etiyopya’dan alıyoruz. Kanarya, güvercin, papağan yemleri için ayrı ayrı rasyonlama yaparak mamül haline getiriyoruz.

 

Türkiye’den aldığınız hammadde yok mu?
-Türkiye’den sadece 3-4 kalem ürünü temin edebiliyoruz, burada ekilmiyor onlar. Devlet desteği lazım. Tarım politikasının biraz daha gelişmesi gerekiyor.

 

O zaman daha avantajlı olur tabii…
- Tabii niye bizim dolarlarımız, eurolarımız hep dışarıya gitsin?! Bizim topraklarımızda bu ürün çıkar, sorun yok. Daha önce ekiliyordu ama 15 senedir ekilmiyor. Tarım Bakanlığı’nın devreye girerek çiftçiye destek verilmesi gerekiyor. Yeni tohumların gelmesi gerekiyor. Büyük mücadele gerekiyor.

 

Mücadele edenler var mı bu konuda?
- Yeni bir oluşum var; biz de biraz katkıda bulunuyoruz. Bizim bölgemizdeki milletvekilleriyle beraber bir çalışma yapıyoruz. Kısmetse Türkiye’de de ürün çeşitliliği artacak. Türkiye toprakları çok müsait bu tohumların ekimine ve yetiştirilmesine. Tarlaların da geleceği açısından çok önemli. İnşallah ekilecek. Böylece sektör kalkınır, kuş besleyenler daha uygun fiyata yem alır.


Kaynak: PetGazete

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER KUŞLAR HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

En sevdiğiniz köpek cinsi hangisidir?

Amerikan Bulldog
Pitbull Terrier
Beauceron
Billy
Boxer
Brezilya Mastiff
Mudi
Mastiff
Kangal
Golden